Nyírni vagy nem nyírni?

Egy kis ismétlés;
újra és ki tudja már hányadszorra írom ki, de úgy látszik még mindig vannak olyanok, akik félre téve az általános iskolai fizikaórákon hallottakat, megspékelve nem tudásukat még agresszíven próbálnak igaznak vélt butaságuknak érvényt szerezni!
De, idén már több bejelentést kaptunk hőgutában elhunyt, nagy szőrben tartott komondorokról 😥
A komondort nyírni kell legalább évente egyszer, esetleges betegségek és / vagy egyéb problémák miatt, akár évente többször is!
A komondor jelenlegi "szőrdivatja", mely a földig érő hosszú szőrt preferálja, egy a XX. század butaságának eredménye! Soha nem volt ilyen a komondor szőre! Maga a szőrminőség sem volt ilyen, ez a jelleg az erre specializálódott "tenyésztés" eredménye. Ha belegondolunk a fajta történetébe, akkor ez az időszak egy igen kicsike szeletke a komondor 1000 éves történetében, de sajnos kétségtelenül sokkal jobban elvárt tulajdonság lett, mint mondjuk munkaképesség megléte vagy akár a jó idegrendszer.
A komondor szőrével kapcsolatos legbutább tévhitek;
1. tévhit " A télen fűt, nyáron hűt" ( A szőr csökkenti a hőleadást, ami télen előnyös, de nyáron nagy hátrányt jelent. Vagyis, ahol szőr van a kutyán, ott nem tudja kellően leadni a testhőjét, tehát melegszik! A hőkamerás felvételnél a hőkamera sem a hőmérsékletet, hanem az infra tartományú sugarakat (hősugárzást) érzékeli. Ezt nevezzük thermográfiának!)
Nem mellesleg maga a pásztor is minden évben, tavasszal megnyírta a nyájjal együtt!
2. tévhit "A hosszú szőr megvédte a farkasokkal, medvékkel szemben"
Maximum az esetleges harapás erejét tompíthatta, de hátránya sokkal nagyobb, hiszen a kutyát korlátozza a mozgásban, nem mellesleg pedig, mondjuk egy medve esetében, az könnyebben kapja el és ha már elkapta, magához húzza és már vége is a kutyának.
3. tévhit " A szeme előtt nem szabad levágni a szőrt mert megvakul"
Ez is egy buta és igen káros tévhit! A szeme elöl a szőrt, mindig el kell távolítani. Nem csak azért mert zavarja a látásban, de azért is mert a visszakunkorodó szőrszálak irritálják a szemet, ami egy folyamatos szemgyulladáshoz majd látáskárosodáshoz vezethet!
4. Ez ugyan nem tévhit, de a komondor szőrápolásának fontos része; a fülszőr eltávolítása! A szőr a komondornál magában a hallójáratokban is kinő, melyet rendszeresen el kell távolítani, mind azért, hogy a hallását ne zavarja, mind pedig azért, hogy ne okozzon folyamatos fülgyulladást, melynek egyenes következménye lehet akár a hallásvesztés is!
5. tévhit; Egy komondor nyírás-hajlandósága nem a komondor jellemétől függ, hanem a gazda irányítói státuszától! Azaz, ha jó gazdája, jó vezetője vagyok a komondoromnak, akkor gondolkodás nélkül tűrni fogja a nyírást, a fűlszőr tépkedését.
6. tévhit; "1 éves kor alatti komondort nem szabad megnyírni, mert nem alakul ki a tipikus komondoros szőrköntös."
Amennyiben a komondor 7-8 ...hónapos kora pont a legmekegebb nyári hónapokra esik, nyírni kell!
Sajnos gyakran a puha kölyökszőr alatt már egybeállt páncél alakul ki a komondor egy-egy testtáján, mely nemcsak melegíti, de alatta a bőr bepállhat, begyulladhat!
Az 1 éves kor alatti nyírás, nincs hatással a későbbiekben kialakuló komondoros fajtajelleget mutató szőrköntösre!